STĘŻYCA – NAGRODA PRZYJAZNEGO BRZEGU
Czekaliśmy, czekaliśmy niecierpliwie bite 3 lata. Konkurencja silna, liczna, z zapleczem. Tym bardziej sukces się liczy. Wysłałem mail gratulacyjny

Wójtowi Steżycy – panu Tomaszowi Brzoskowskiemu. Na razie nie ma odzewu, pewnie nie wierzy – podczas weekendu nie ma jak sprawdzić czy to nie kawał.

O Stężycy, a właściwie o stężyckiej przystani wraz otoczeniem w SSI było już kilka razy. Choćby tu: http://kulinski.navsim.pl/art.php?id=2721&page=0 ,

http://kulinski.navsim.pl/art.php?id=3002&page=0  czy tu http://kulinski.navsim.pl/art.php?id=2827&page=0

Zanim zaczniecie czytać felietonik Eugeniusza Ziółkowskiego – wyklikajcie powyżej umieszczone linki. Tak aby wiedzieć co Kapitule NAGRODY

PRZYJAZNEGO BRZEGU w Stężycy się spodobało.

Gienek, rodowity Danziger *), urodzony i wychowany w stolicy Kaszub **) czyli w Gdańsku - jest w Kaszubach zakochany. Nawet temu zakochaniu

książkę poświęcił. No więc kto jak kto – to on właśnie jest najbardziej predestynowany aby Czytelnikom SSI jako pierwszy przekazać za co jest ta Nagroda.

Kamizelki już otrzepujcie z naftaliny, wiosna idzie. Targi „Wiatr i woda” – niebawem !

Zyjcie wiecznie !

Don Jorge

*) tak na nas wołają nie tylko rdzenni warszawiacy, ale i przede wszystkim – warszawskie słoiki.

**) , Wejherowo, Kartuzy, Puck i nawet Kościerzyna kilka lat temu abdykowały

Stężyca – początek drogi

 

W środowisku żeglarskim — a szczególnie w grupie, której PESEL zaczyna się liczbą 5 lub mniejszą — często słyszy się narzekania, że polskie żeglarstwo tylko pozornie ma się dobrze. Przybywa co prawda jachtów, ale równocześnie rośnie średnia wieku żeglarza.

Jakie są tego przyczyny, że młodzi ludzie nie garną się do żeglarstwa? Moim zdaniem popełniamy kardynalny błąd w metodach propagowania wśród młodzieży wzorców i pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Akcje propagujące żeglarstwo, organizowane są na zbyt zaawansowanym etapie. Zabieranie młodych ludzi na pokład jachtu i krótki rejs – często na silniku – nie sprawią, że gwałtownie przybędzie nam adeptów żeglowania. Poprawią tylko statystyki ilości imprez promujących, przy okazji ktoś na tym zarobi i na tym koniec.

Najważniejsza jest „praca u podstaw”. Stworzenie młodym i bardzo młodym ludziom możliwości pierwszego kontaktu z żaglem i wiatrem. Nie potrzeba do tego wielkich pieniędzy. Rodzice, gmina, lokalny sponsor — potrafią sfinansować pierwsze Optymisty. Do tego niewielkie zaplecze, nauczyciel lub rodzic-trener i dajemy szansę młodym na start do wielkiej przygody. Większość z nich się znudzi lub znajdzie inne zajęcie, ale ci, których żeglowanie wciągnie, pozostaną żeglarzami do końca życia.

Jaką rolę w tym wszystkim ma przywołana w tytule Stężyca? Sama Stężyca ogranicza swoją rolę do sprzyjającego sprawie, położenia geograficznego. Na terenie gminy znajduje się jezioro. Reszta zasług leży po stronie władz gminy z Wójtem Tomaszem Brzoskowskim na czele. Optymalne wykorzystanie walorów turystyczno-rekreacyjnych gminy, zaowocowało zbudowaniem przystani żeglarskiej. Przystani szytej na miarę potrzeb i w zgodzie z budżetem. W efekcie powstało idealne miejsce do „pracy u podstaw”, zarówno z młodymi, jak i starszymi.

Województwo pomorskie jest szczodrze obdarzone przez naturę terenami do wodnej rekreacji — lub jak kto woli — żeglarstwa przyjemnościowego. Pomorskie, to nie tylko porty i przystanie morskie. To również urokliwe pojezierze, zwane Kaszubami. Duże, zalesione i pofałdowane powierzchnie, usiane są jeziorami polodowcowymi z krystaliczną wodą.

Na wielu jeziorach powstały przystanie jachtowe, idealne miejsca do „pracy u podstaw”. Miejsca, które nawet po latach – dla pochodzących z tych terenów wilków morskich – zawsze będą ich początkiem drogi do wspaniałej żeglarskiej przygody.

Cieszę się bardzo, że takie miejsca nad jeziorami, jak przystań w Stężycy są doceniane przez organizację, powołaną do krzewienia kultury spędzania wolnego czasu.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystycznego przyznał Gminie Stężyca nagrodę „Przyjazny brzeg”. Moje gratulacje, dla Wójta Gminy Tomasza Brzoskowskiego i jego Współpracowników.

 

Eugeniusz Ziółkowski

===========================================================

PEŁNA LISTA LAUREATÓW

Nagrody Przyjaznego Brzegu za 2017 r.

 

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

·         Grand Prix z nagrodą Ministra Sportu i Turystyki dla:

-        Starostwa Powiatowego Drawsko Pomorskiego

·         Porty i przystanie:

-        Marina Wapnica – Międzyzdroje

-        Port Stężyca – Stężyca, jez. Raduńskie

-        Port Stranda – Giżycko

-        Przystań Stary Port – Poznań

-        Marina Bełbot–Wilkasy k/Giżycka

·         Przedsięwzięcia:

-        Festiwal Jacht Film – Andrzej Minkiewicz

·         Instytucje i stowarzyszenia:

-        Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

-        Muzeum Kajakarstwa w Drohiczynie

-        Ośrodek Sportów Wodnych „Fala” w Elblągu

-        Stowarzyszenie Kajakowe Sochaczew

·         Miasta i gminy:

-        Miasto Szczecin za organizację Zlotu Żaglowców

·         Osoby fizyczne:

-        Marek Tchórzka – prezes ZMiGN

-        Robert Janowski – pomysłodawca i organizator Roku Wisły

-        Włodzimierz Grycner – komador flisów odrzańskich

 

 

 

Komentarze
nie chcę być utożsamiany z Kaszubami Witold Pawłowski z dnia: 2018-02-12 15:08:00
odpowiedź panu Pawłowskiemu Kaszubsko Jednota z dnia: 2018-02-12 15:20:00
o odczuciach z Budziszowej Checzy Jarosław Czyszek z dnia: 2018-02-12 17:20:00
przyjechał i oburza się Bogdan Kiebzak z dnia: 2018-02-13 07:59:00
Gdzie leży stolica Kaszub? Eugeniusz Ziółkowski z dnia: 2018-02-13 09:10:00