NEFRYT i ALBIN VEGA
z dnia: 2015-03-11


Lata 70-te ubiegłego wieku to był w budownictwie jachtów okres przejsciowy z konstrukcji drewnianycj na laminatowe. W tym czasie w Polsce karierę popularności robiły samochody "Syrena 101", a w Szwecji "Saaby 93". Oba napędzane były silnikami dwusuwowymi. W dziedzinie jachtów - laminaty okazały się prostą technologią, która upowszechniła żeglowanie na śródladziu i po morzu. Robert Napiórkowski zaprasza na spływ jachtów "Nefryt" oraz "Albin Vega". Impreza Dacron '70 odbędzie się w dniach od 10.07 do 12.07.2015r. na przystani AKM w Górkach Zachodnich (obok NCŻ).

Produkcję "Nefrytów" podjęła Stocznia Jachtowa na gdańskich Stogach. Długość - 7,25 m. Słynne jachty: "Barnim" (Jerzy Rakowicz AZAB 1975), "Moja Maria" (Tomasz Chodnik do Murmańska).

"Albin Vega" - jacht masowo produkowany w szwedzkiej stoczni Albin Marin w Kristienhamn (3393 jachtów). Długość 27 stóp. Wiele ambitnych rejsów oceanicznych.

jacht "Nefryt"

.

jacht "Albin Vega"

.

Robert Napiórkowski obiecuje "specjalne traktowanie" na przystani AKM, regaty klasowe, pokaz filmu "Red Dot on the Ocean", historia Matta Rutheforda (samotne opłynięcie obu Ameryk na jachcie Albin Vega), ciekawe spotkania, a może i ... miłości.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

----------------------------------

 

Pozdrawiam
Robert Napiórkowski
--------------------------------------------------------------------------------
Zlot jachtów "Nefryt" i "Albin Vega" - "Dacron '70"
10-12 lipca 2015 przystan AKM w Gdansku – Górki Zachodnie.
Akademicki Klub Morski w Gdansku zaprasza serdecznie na pierwszy w świecie Zlot jachtów Nefryt oraz Albin Vega, pod nazwa Dacron ’70. Jachty te, to sprawdzone konstrukcje, będące jednocześnie prekursorami wielkoseryjnej produkcji z ówczesnie nowoczesnego materialu - laminatu poliestrowo szklanego. Ponad czterdziestoletnia historia tych jednostek to przykład niebywałej dzielności podczas sztormów i ciszy, na morzu nam najbliższym i odległych oceanach.
Dacron '70 to nazwa nawiązująca do okresu, w którym nowe technologie pozwoliły na popularyzację żeglarstwa w stopniu dotąd niemożliwym. Do dziś pod żaglami z dacronu od ponad czterech dekad, dzielne jednostki nieprzerwanie dają wiele radości, uczą jak godzić porywy wiatru i kaprysy fal. Jachty te nie bez przesady można dziś nazwać kultowymi. I stąd to święto tych sprawdzonych konstrukcji i ich właścicieli.
Zlot Dacron '70 organizuje Akademicki Klub Morski z Gdańska. Hstoria długa, czasem wesoła, ale i niejednokrotnie tragiczna.

Zlot Dacron '70 to święto jachtów gdzie spotkasz klubowe sławy żeglarstwa, poznasz historię konstruowania i budowania jachtów w czasach PRLu.
Jeśli jesteś właścicielem, sympatykiem tego typu jachtów, lub chcesz poznać żeglarstwo z innej strony - Serdecznie Zapraszamy.
Szanowny Don Jorge,
Organizowana przez nas impreza to święto starawych jachtów i ich użytkowników. Wgłębiając się w lekturę SSI rozumiem, że jesteś zwolennikiem sprawdzonych konstrukcji i z tego powodu liczę na odwiedziny oraz rozgłoszenie zlotu Nefrytów i Albin Veg.
Innego dziedzictwa poprzednich lat kultywować nie zamierzamy. Serdecznie zapraszam na imprezę żeglarską pod szumnie brzmiącym tytułem Dacron ‘70, która odbędzie się na przystani AKMu w dniach 10-12.07.2015r. Święto to przede wszystkim zlot jachtów typu Nefryt oraz Albin Vega, a także regaty o Błękitną wstęgę Lat 70. Dlaczego zlot właśnie tego typu jachtów? Pierwszym powodem to użytkowanie tego typu jednostek przez organizatorów, czyli Nefryta przez moją skromną osobę oraz Albin Vegę przez klubowego kolegę Kubę, a lubi się przecież to, co się ma. Jako „spiritus movens” imprezy mamy nadzieję, że wydarzenie to, będzie początkiem cyklicznego i udanego święta jachtów wyprodukowanych w latach 70tych XXw, popularnych do dziś. Liczymy, że wczesna informacja o imprezie pozwoli na zarezerwowanie tej daty na uczestnictwo. Dokładne informacje o wydarzeniu na stronie http://dacron70.akm.gda.pl Uprzejmie proszę o rozgłoszenie informacji o imprezie poprzez portal SSI. Dokładny plan imprezy jest ciągle rozwijany, pozwolę sobie jeszcze napisać w przyszłości o tym wydarzeniu. Do zobaczenia, i zapraszam do uczestnictwa czytelników SSI.
Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2705