REGATY MORSKIE "SailBook Cup"

Dookoła największej wyspy na Morzu Bałtyckim jachty ścigają się często i od dawna. Najsłynniejsze to " The Eurocard Round Gotland Race" - organizowane corocznie na przełomie czerca i lipca. Start i meta w Samdhamn. Bierze w nich udział nawet 300 jachtów. Polskie regaty "SailBook Cup" z Gdańska do Gdańska - dookoła Gotlandu dopiero raczkują. W tym roku to dopiero druga impreza. W Polsce kiedyś dominowały "Regaty Heweliusza", teraz prym wiodą regaty "Unity Line", ale to jest Pomorze Zachodnie. A jak pójdzie "SailBook" - owi to się dopiero okaże. Regaty gdańskie promuje Katarzyna "Nadia" Bławat.

Życzę powodzenia.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

.

____________________________

Pomysł regat "SailBook Cup" narodził się w głowie mojego kolegi  Jacka Zielińskiego, który zaczynał przygodę z żeglarstwem regatowym na Jezioraku, Zalewie Wiślanym. Kilka lat temu zasmakował żeglarstwa morskiego. Brał udział m.in. w regatach Gdynia-Władysławowo-Gdynia, regatach o puchar Poloneza itp. Uwielbiając samotną żeglugę zawsze lepiej czuł się w długich biegach o których marzył. Postanowił pewnego dnia wziąć sprawy w swoje ręce i jako portal SailBook zorganizować najdłuższe regaty w Polsce…

Często regaty długodystansowe dostępne nielicznym kojarzone są z regatami dla profesjonalistów z doskonałym przygotowaniem, wieloletnim doświadczeniem. Regaty "SailBook Cup" są dla pasjonatów żeglarstwa, niezależnie od tego czy są profesjonalistami czy amatorami. Wyczyn sportowy nie jest tu najważniejszy, liczy się wypoczynek na wodzie, koleżeńska postawa, a przede wszystkim niepowtarzalna przygoda.

           

s/y "Korsarz"                                                                                 Jachty przed startem do zeszłorocznych regat.

.

Pierwsza edycja regat odbyła się w 2011 roku, gromadząc 9 jednostek na stracie, które miały do pokonania ponad 500 mil. Najszybsza jednostka pokonała dystans Gdańsk - (okrążenie wyspy Gotland prawą burtą) - Gdańsk w czasie 96 godzin.
Na stracie regat pojawił się także historyczny jacht "Korsarz".

Tegoroczna edycja regat odbędzie się 28 lipca. Rok 2012 jest także wielkim świętem dla najstarszego morskiego klubu w Polsce. Nasz partner - Polski Klub Morski - w bieżącym roku będzie obchodził dziewięćdziesięciolecie swojego istnienia. Ten najstarszy klub żeglarski mocno wpisywał się przez lata swojej działalności w historię żeglarstwa w Polsce, utrwalając tym samym tradycję obcowania z morzem i żeglowaniem

W ramach obchodów odbędą się dwa wyścigi regatowe o wspólnym starcie, wspomniane regaty SailBook Cup oraz regaty o puchar "Korsarza", organizowane przez Polski Klub Morski. Po starcie nastąpi bieg wokół Zatoki Gdańskiej, który zakończy się metą regat o puchar "Korsarza". Te jachty, które będą brać udział w "SailBook Cup 2012", po przepłynięciu linii mety obiorą kurs na Gotlandię. W ten sposób możliwy jest udział w obu wyścigach przy jednym  starcie.

W tym roku uwzględniając sugestie kolegów żeglarzy zatrzymujemy się w Visby po czym kontynuujemy regaty dookoła Gotlandii (i Faro).

Regaty "SailBook Cup" obserwowane są do Pucharu Zatoki Gdańskiej.

w tym roku też jest sporo do zdobycia

.

Regaty "SailBook Cup 2012" rozgrywane będą według przelicznika ORC i KWR.

Niebawem informacje o tegorocznej edycji regat będą dostępne na stronie www.SailBookCup.pl

 

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Kasia „Nadia” Bławat

 

 

 

Komentarze
Brak komentarzy do artykułu