DYSKRETNE PRZYGOTOWANIA DO "OPERACJI ŚLEPA KISZKA"
z dnia: 2012-12-02


Spory o "Most Peruckiego" od kilku lat zahaczały o żałosny stan Kanału Na Stępce. Jest to opuszczony i zapuszczony kanał pomiędzy wyspą Ołowianką, a wschodnim brzegiem Motławy. Wymarzone miejsce na miejska przystań jachtową w centrum Gdańska.  Taki naturalny port, teraz zamulony, zarosnięty, pełen starych opon i innego badziewia.

O Kanale w SSI pisano wielokrotnie i to już 5 lat temu. Dla przykładu - 2 ilustrowane newsy:  http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=400&page=0   oraz 
 http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=402&page=0
Obecnie wejścia do kanału bronią dwa stałe niziutkie mosty - Kamieniarski i Kolejowy. Oba kiedyś zwodzone. W latach 80-tych Biuro Projektowo Technologiczne "PROREM" opracowało projekt wstępny odbudowy tego pierwszego (jako podnoszonego). Kanał Na Stępce nie ma szczęścia - podobnie jak północna część Wyspy Spichrzów. Tymczasem (i to najprawdopodobniej w związku z parciem ku budowie trzeciego mostu) coś podobno w sprawie Ołowianki się dzieje. Źródło pomysłu  budowy "kładki" jest już jasne.

Nie od dzisiaj wiadomo, że w każdej pogłosce, w każdej plotce, jest źdźbło prawdy! Gdy dotarła „poufna” informacja - nasz stały współpracownik Marian Lenz, wykorzystując tzw. „biały wywiad” metodą „mozaikową” przeprowadził rozpoznanie. Proszę nie uśmiechajcie się - metoda „mozaikowa” oraz „biały wywiad” stosowane są rutynowo przez wszystkie najbardziej znane wywiady świata :-)

Wyłonił się obraz jak niżej.
Życie wiecznie !

Don Jorge

__________________________________ 

Don Jorge, 
Dnia 13 lipca 2012 portal www.trójmiasto.pl doniósł – Ołowianka zyskała placyk miejski”. Oczywiście, jak to w Internecie bywa, zaraz pojawiły się niewybredne komentarze:
- „tyle pieniędzy (4,5 mln) za jakiś placyk, szkoda kasy.”
- „a za Ołowianką syf, kiła i mogiła (……).”
- „placyk?? to raczej parking miejski, a nie placyk!”
Nie od razu Kraków zbudowano!  Komentatorzy zupełnie nie zdają sobie sprawy, że gdański Magistrat myśli perspektywicznie! A rzecz ma szeroki i naprawdę dalekowzroczny, cel !

Kanał Na Stępce.  Fot. Krzysztof Maria Różański

.

Sprawa  smutnego stanu Kanału na Stępce, była już referowana na SSI w 2007 roku, ale w najkoszmarniejszych snach nie przypuszczaliśmy, że przyjmie taki obrót!
Dzisiaj dotarła do mnie nieoficjalna informacja, której śmiało można nadać kryptonim: „Operacja Ślepa Kiszka”. Chodzi o nieformalny jeszcze plan....  zasypania Kanału na Stępce!  To by jakoś pasowało do Twego krakania, że miasto, jak by mogło, to by Motławę zarefulowało.
Kanał na Stępce przekopano w 1576 roku i tak powstała wysepka nazwana Ołowianką – od magazynów do przechowywania ołowiu (największy Dwór Ołowiowy). Wielkim żurawiem ładowano na statki sprowadzany Wisłą z Polski ołów. Znajdowały się tu też inne spichrze oraz wielkie zakłady ciesielskie (Ciesielnia); stocznia remontowa. W miarę upływu czasu Kanał tracił na znaczeniu - w latach sześćdziesiątych XIX wieku zbudowano na wyspie przepompownię ścieków, a w latach 1896-98 zbudowano elektrownię (czynną do 1996), do której w 1916 r. odchylnym mostem poprowadzono kolej dostarczającą węgiel. Odtąd Kanał odcięty - chociaż zwodzonymi mostami – coraz bardziej tracił na pierwotnym znaczeniu.

    

Kanał Na Stępce - rok 1910                                                                                                   Ruiny Rzeźni (fot. "Podróżnik po Polsce")                        .

Jednak jeszcze do 1945 roku – co widać na zdjęciu z 1930 roku - stacjonowały tu barki i holowniki. Po wojnie rurociąg ścieków z przepompowni (koloru zielonego) poprowadzono górą na poziomie mostu (pierwotnie biegł pod Kanałem), po roku 1996 odchylny most kolejowy przebudowano na stały i drogowy. Most Kamieniarski, ten przy Marinie Gdańsk - też odbudowano jako stały. To ostatecznie przypieczętowało los Kanału na Stępce, zwanego też Stępkarskim, a także Ciesielskim - stał się swoistą „ślepą kiszką” motławskiego akwatorium. Mający powstać na Motławie most, zwany dla niepoznaki „kładką”, jest kolejnym szlangbaumem na drodze do „zaklatkowania” słynnego niegdyś morskiego portu Rzeczypospolitej!
W swoim czasie („Wędrówka po Gdańsku – Na Stępce”, 01.06.2010) prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zwierzył się dziennikarce Elżbiecie Kowalskiej:
- Dyrektor Perucki marzy i my go popieramy, by obok filharmonii wybudować przestrzenie wystawienniczo-konferencyjne, by Ołowianka była jeszcze bardziej centrum konferencyjnym. Potrzeba co najmniej 1000 miejsc. Przedmieście Gdańska ma szansę stać się wielkim centrum konferencyjnym!

(dyrektor  Filharmonii ma głowę do biznesu!)
I dodaje dalej:
- Na cel ten mają być pieniądze otrzymane z UE w latach 2014 – 2020
Oprócz pozbycia się kłopotu (syf, kiła i mogiła), tkwi tu geneza pomysłu zasypania długiego 600 i szerokości 60 metrów Kanału - tak jak ujawnił mi urzednik (prosząc o nie ujawnianie nazwiska)  - i uzyskanie ponad 36.000 m2 cennej, wartej miliony, powierzchni (co najmniej 2000 zł/m2). Wyżej wymieniony placyk - zwany też Placykiem Morskim - jest tylko preludium do tej inwestycji!  Podobno jedno z  gdańskich biur projektowych wykonało już projekt wstępny i wizualizację.

Budowa obiektów Centrów Kongresowych (eufemistycznie "przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna") jest jednym z najnowszych trendów w przemyśle spotkań. Wchodzą one w skład organizującego masowe eventy różnych destynacji, zrzeszenia meeting plannerów PCO (Profesjonalnych Organizatorów Kongresów)tak to brzmi w eurożargonie ("LIVE&TRAVEL" nr. 11/2012).
Żegnajcie marzenia o zwodzonym Moście Kamieniarskim !  Żegnajcie marzenia o jachtach na Kanale na Stępce! Żegnaj zwodzony Zielony Moście! 
Zamysł jest mocno kontrowersyjny, dlatego plan jest poufny, tak aby przedwcześnie nie ożywiać oporu lobby architektów, bo - pro forma - konkurs na wizję zostanie ogłoszony później. Chodzi też o to aby za wcześnie nie ostrzec lobby konserwatorów i lobby miłośników miasta Gdańska. Magistrat zapewne liczy też, że uda się pozyskać przychylność dwu, może trzech znanych, a wpływowych żeglarzy. Zapewne liczy także na tradycyjny oportunizm i tumiwisizm środowiska gdańskich żeglarzy - tzn. tych wiszących na magistrackiej klamce.

Ramzes XXI.

 


 
 
 

Ten artykuł pochodzi ze strony:
JERZY KULIŃSKI - ŻEGLARZ MORSKI
Subiektywny Serwis Informacyjny
http://www.kulinski.navsim.pl

URL tego opowiadania:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2111